Prawnik dla każdego

Adwokat, porady prawne, kancelarie prawnicze


Rozwód krok po kroku

Rozwód krok po kroku

Rozwody są w dzisiejszych czasach bardzo powszechne. Niestety również one wiążą się z pewnymi formalnościami i wypełnianiem dokumentów. Oto krótki poradnik jak przeprowadzić rozwód krok po kroku.

Pozew rozwodowy

Jeśli nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, można wnieść pozew o rozwód. Należy go złożyć w sadzie okręgowym ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania. Powinien on zawierać wszystkie najważniejsze dane małżonków, a także żądanie orzeczenia rozwodu.

Zebranie dowodów

Do pozwu dołączyć można dowody, szczególnie jeśli wnosimy pozew o rozwód z winy współmałżonka. Dowodami mogą być zarówno zeznania świadków jak i materiały wideo, zdjęcia, korespondencja, zaświadczenia lekarskie i wszystko co może w jakiś sposób wiązać się ze sprawą i pomoże udowodnić winę. Warto w tej materii skorzystać z usług detektywa.

Opłacenie sprawy

Należy także pamiętać, że bez względu na to czy sprawa rozwodowa jest z orzekaniem o winie, czy bez orzekania, wszyscy wnoszący pozew są zobowiązani uiścić stałą opłatę, którą należy wpłacić na konto danego sądu. W wyjątkowych wypadkach można ubiegać się o zwolnienie z takiej opłaty.

W przypadku jakichkolwiek trudności warto zawsze zaczerpnąć rady doświadczonego prawnika, który pomoże zmierzyć się z prawnymi zawiłościami.


Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani opinii prawnej, a jedynie indywidualne poglądy autorki na opisane zagadnienie prawne i nie może stanowić podstawy jakiejkolwiek jej odpowiedzialności w stosunku do osób trzecich, zaś czytelnik nie jest związany poglądami przedstawionymi w artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *